Kalamárka - skvost lezeckých oblastí na celom šírom Slovensku. Andezitová kráska ukrytá v lesoch Poľany, rovno nad mestom Detva. Lezenie je tu veľmi špecifické. Milujú to tu nadšenci líšt, lištičiek, mikrolištičiek a špár a tiež tí, čo si občas radi prevetrajú svoje vklínence, či friendy. Väčšina ciest je odistená lepenými borhákmi, no aj v nich si občas preveríte svoj morál. Čo je však na Kalamárke najpríťažlivejšie, je jej magická atmosféra. Občas sa vie trochu stratiť v hluku obliehajúcich davov počas slnčených víkendov, ale kto chce, nájde si ju niekde skrytú a s pokorou a úctou k prírode si ju vychutná.
V sprievodcovi je na 352 stranách spracovaných 5 oblastí: Horné skaly, Dolné skaly, Južné skaly, Boriakove skaly a Melichova skala, pár stránok je venovaných aj ľadopádom. Spolu je tu 649 ciest. Najrozsiahlejšou oblasťou sú Horné skaly (320 ciest) a Dolné skaly (211 ciest), najmagickejšou sú Boriakove skaly, špeciálnou atmosférou dýcha aj Melichova skala. Netreba zabudnúť ani na Južné skaly, kde je množstvo ľahkých a stredne ťažkých ciest.
V knihe ďalej nájdete, výborne spracovanú históriu lezenia s úžasnými fotkami, na ktorej si zgustol Jožko Sklenár. Pre tých, čo si popri lezení radi odskočia aj do blízkeho okolia a spoznajú zaujímavé miesta, sú na pár stranách zhrnuté všetky zaujímavosti, ktoré sa oplatí navštíviť. Nájdete tu aj informácie o okolitej prírode a Stanko Glejdura pripravil výborný článok o hubách, z ktorých mnohé sú miestnou raritou. Dobrú zábavu a možno motiváciu pri čítaní si užijete so slávnymi lámačmi rekordov a ženských sŕdc z GLK, v článočku "100+100 na Kalamárke". A trošku bližšie vám predstavíme legendu tejto oblasti, Stanka Glejduru, v krátkom ale výživnom rozhovore. Potom už príde takmer 260 strán nákresov, popisov a fotiek toho hlavného, prečo ste sa vydali na Kalamárku.
A AJ TOUTO CESTOU BY SME CHCELI POĎAKOVAŤ
• Všetkým tým, ktorí pracovali na preisťovaní Kalamárky. V prvom rade sú to Peter Kollár, Lucia Kazárová, Jozef Sklenár, Rudolf Hajdučík, Jozef Nosáľ, Tomáš Babic, Ján Stehlík, Karol Halaszi, Marián Melich, Juraj Šovčík, Hana Lihocká, Ján Mihál, Peter Padúch a ďalší lezci z Detvy, Zvolena a Banskej Bystrice.
• Za materiálnu pomoc ďakujeme hlavne Petrovi Greksákovi, Rudovi Hajdučíkovi, Jožovi Nosáľovi, Viktorovi Karabinošovi, Katke Rothovej, HO Slávia TU Zvolen, Horoklubu UMB Banská Bystrica a Slovenskému horolezeckému spoloku JAMES.
• Riaditeľke CHKO Poľana pani Ing. Vladimíre Fabriciusovej PhD. za ústretové kroky pri vybavovaní výnimky na Horné skaly a Melichovu skalu.
• Všetkým inzerentom, bez ktorých by sprievodca nemal šancu.
• Špeciálne Jankovi Hazuchovi, za nezištnú pomoc pri ubytovní počas príprav sprievodcu.
• Mišovi Spišiakovi, ktorý vyrobil nerezové tabuľky s názvami ciest, Zuzke Greksákovej, Janke Lihockej, Petrovi Slivkovi za anglické preklady, Jožovi Sklenárovi, Radimovi Kovaříkovi, Petrovi Greksákovi, Petrovi Slivkovi za pomoc pri záverečných korektúrach.
• Za fotky pamätihodností ďakujeme Milanovi Zacharovi a za lezecké zábery zase Petrovi Košíkovi, Anke Čaplickej, Rudovi Hajdučíkovi, Petrovi Kollárovi, Tomášovi Nátherovi, Jiřímu Tomíčkovi, Branislavovi Urbanovi, Igorovi Kollerovi, Marekovi Caltíkovi, Linde Majdanovej, Lukášovi Linerovi, Jánovi Hazuchovi, Jožkovi Sklenárovi, Adriáne Gužmerovej a ďalším.
• Veľká vďaka všetkým tým, ktorí pomohli s informáciami o cestách, predovšetkým sú to: Jožko Sklenár, Rudo Hajdučík, Peter Kollár, Lucia Kazárová, Tomáš Babic, Stano Glejdura, Igor Koller, Jozef Nosáľ, Jozef Štec, Ján Hazucha, Ivan Nemky, Jozef Lovás a mnohí ďalší.
Ak sme na niekoho zabudli, veľmi sa ospravedlňujeme a doplníme.
V deň keď sprievodca išiel do tlače: Sprievodca z Kalamárky je už na svete. Tí, čo sa trochu vyznajú vedia, že tím autorov, ktorí sa stretli pri realizácii je prísľubom kvality: Vlado "Kazo" Linek, Rudo "Náčelník" Hajdučík a Jožko Sklenár. Prvé práce na sprievodcovi sa začali koncom júna 2019. Najskôr bolo treba všetko nakresliť, zakresliť štruktúry, istenia, zlaňáky - parádna robota s prísunom množstva čerstvého kalamárskeho vzduchu. Potom prišla fáza elektronická, takže sa z nás na nejaký čas stali múmie. A potom začal kolotoč: upresňovanie kade ktorá cesta ide, zháňanie informácií o autoroch, o rokoch, kedy ktorá cesta bola vylezená, fotky, informácie o histórii a o okolí Kalamárky,... Keďže z tejto oblasti núdza o sprievodcov nebola, veľa informácií už bolo k dispozícii, za čo sme boli veľmi vďační. Ukázalo sa však, že najdôležitejšia bola spolupráca so znalcami Kalamárky na slovo vzatými, bez ktorých by to nebolo možné skompletizovať. A do toho stále pribúdali nové cesty - Náčelník a neúnavní pracanti Peťo Kollár s Luciou Kazárovou, ktorých čelovky svietili často do noci a ani dážď ich nevyhnal zo stien, za čo majú náš obdiv a úctu. Na záver nám pár šedín a kruhy pod očami pridali nekonečné korektúry. Dnes posledné úpravy a ide sa do tlače. Trištvrte roka lopoty, zaklonených krkov, bzučiacich telefónov a čumenia do monitora, ale aj krásne zážitky, západy a východy slnka v magickej prírode, stretnutia so skvelými ľuďmi a pocity šťastia keď sa dielo začalo tvoriť... to bola a navždy zostane pre nás Kalamárka.